Een erg populaire behuizing is de Flirc. Die is mooi strak en te koop in de natuurlijke aluminiumkleur of in zwart. Bij de zwarte behuizing staat het logo van het Kodi-mediacenter op het deksel – dat opensourceproject krijgt een deel van de omzet. De camera- en display-aansluitingen zijn daarbij onbereikbaar. De GPIO-pinnen kun je met een lintkabel door een spleet naar buiten voeren. Omdat de ruimte in de behuizing erg krap is, passen normale lintkabels er niet in. Maar op de FAQ bij de behuizing wordt een kabeltype genoemd waarvan de stekker wat kleiner is en niet tegen de behuizing aankomt (zie de link op de laatste pagina). Een van onze test-Pi’s crashte in die behuizing na de laatste firmware-update reproduceerbaar bij een SoC-temperatuur van net iets meer dan 70 °C. Maar dat gebeurde alleen toen hij overklokt was en volledig belast werd. Andere exemplaren doorstonden regelmatig 5 minuten volledige belasting op 2000 MHz. Bij het overklokken moet je er dus altijd rekening mee houden dat verschillende Pi’s zich verschillend kunnen gedragen.
Passief koelen loopt een keer tegen zijn grenzen aan. Misschien wordt de Pi continu belast, of hij wordt in een ongunstige omgeving gebruikt – bijvoorbeeld achter de hele verzameling entertainmentapparaten onder je 65-inch Netflix-monster. Maar een actieve koeling met een ventilator brengt weer nadelen met zich mee. Ventilators hebben stroom en ruimte nodig – en bovendien draaien ze niet geluidloos.
Als je een erg goedkope actieve koeloplossing wilt, koop je voor een paar euro een ventilator van 30 of nog beter 40 millimeter, meestal 7 tot 10 millimeter dik, en maak je daar zelf een houder voor. Let erop dat de ventilator op zowel 3,3 als 5 volt kan draaien. De meeste zijn met een voedingsspanning van 5 volt veel luidruchtiger dan met 3,3 volt. Als de Pi niet voortdurend volledig belast wordt, is het lagere toerental zeker genoeg. Hoe luid zo’n kleine ventilator klinkt, is in die prijsklasse niet te voorspellen. De iets duurdere ventilators van Noctua zijn naar onze ervaring stiller en gaan langer mee dan de no-name exemplaren. Noctua heeft ook de enige ons bekende met PWM aan te sturen 5V-ventilator, die ook voor consumenten te koop is. Die kost wel 15 euro – en de PWM-regeling moet je zelf programmeren. Vrijwilligers?
Buitengewoon nuttig artikel! Ik heb die armourcase, die 2 fannetjes maken behoorlijk lawaai. Ook al ligt de Pi in de meterkast, het blijft wel irritant als je de gang in loopt. Heb gisteren en getest wat er gebeurd als je de fans uitzet, dan stijgt de temperatuur van ca 41 graden naar 51 graden. Ik doe (nog) geen wilde dingen met de PI (overklokken) maar vind een apparaatje van 50 graden in de meterkast op een meubelpaneeltje eigenlijk geen fijn idee, maar die herrie is het ook niet 🙁
Of ben ik nu te ongerust….