Samsung wilde met HDR10+ eigenlijk een dynamische variant van HDR10 ontwikkelen als concurrent voor Dolby Vision. Een van de andere drijvende krachten achter HDR10+ is de filmmaatschappij 20th Century Fox. Bij het uitkomen van de eerste UHD-blu-rays met HDR10+ van 20th Century Fox Home Entertainment (‘Bad Times at the El Royale’) konden we echter geen zichtbaar verschil ontdekken bij een rechtstreekse vergelijking tussen een versie met het statische HDR10 en een variant met het dynamische HDR10+.
Ook bij de eerste HDR10+-titels van filmstudio’s Universal Pictures en Warner Home Video zijn geen verbeteringen te zien. Zo valt bij het in alle drie de HDR-formaten beschikbare ‘Godzilla – King of Monsters’ wel het grotere contrast van Dolby Vision ten opzichte van HDR10 meteen op, maar tussen HDR10 en HDR10+ is geen verschil te zien. Ook het kakelbonte ‘Pets 2’ (eveneens een multi-HDR-schijf) levert geen enkel bewijs dat HDR10+ een beter, of op zijn minst anders ogend beeld oplevert dan HDR10.
Bekijk je daarentegen de versie met Dolby Vision, dan maken de kleuren een veel krachtiger en opvallender indruk dan bij de HDR10- en HDR10+-versies. Hetzelfde geldt voor de compleet nieuw geremasterde ‘Shining’, die eveneens alle HDR-formaten biedt, maar alleen een zichtbaar verschil laat zien tussen het statische HDR10 en Dolby Vision. Ook bij ‘X-Men: Dark Phoenix’ (Fox) ziet de grotendeels erg geslaagde kleurweergave in HDR10 en HDR10+ er hetzelfde uit. Dolby Vision biedt die schijf niet.
Heb je trouwens een tv en een afspeelapparaat die beide zowel HDR10+ als Dolby Vision ondersteunen, dan moet je oppassen welke versie je uiteindelijk te zien krijgt. Activeer je bij de UHD-blu-rayspeler Panasonic DP-UB824 bijvoorbeeld zowel Dolby Vision als HDR10+ bij de instellingen, dan start het menu van ‘Godzilla – King of Monsters’ aanvankelijk met Dolby Vision. Maar als je de film start, neemt HDR10+ het stokje over en krijgt dat voorrang bij de weergave. Daar moet je dus zelf ingrijpen bij de instellingen als je de versie met Dolby Vision wilt zien.
(Nico Jurran, Marco den Teuling)
