FRITZ! gooit het roer om: nieuwe FRITZ!Box krijgt opvallend ontwerp
Routerproducent Fritz gooit het ontwerp en de naamgeving van zijn routers op de schop. De nieuwe Fritzbox DSL/Fiber 7-90 combineert ondersteuning voor DSL en glasvezel met Wi-Fi 7 en krijgt een opvallend doosvormig ontwerp. Het model wordt deze week voor het eerst getoond op de IFA in Berlijn.
Lees verder na de advertentie
Nieuw ontwerp en nieuwe naamgeving
De Fritzbox 5690 Pro krijgt een kleiner zusje dat breekt met de bestaande conventies. De Fritzbox DSL/Fiber 7-90 introduceert een nieuw naamgevingssysteem en komt in een vernieuwde, doosvormige behuizing. Ook dit model beschikt over een dual-modem voor DSL- en glasvezelaansluitingen.
Bij nieuwe wifi-routers wil Fritz voortaan consequent het type aansluiting in de naam opnemen waarop het apparaat zonder extra modem kan worden gebruikt. Daarna volgen de wifi-generatie – bij dit nieuwe model Wi-Fi 7 – en een tweecijferig serienummer. Ook vroeger toen het bedrijf nog AVM heette, voegde het al de aanduidingen Fiber en Cable toe aan Fritzbox-modellen voor glasvezel en kabel.
Tip!
Slimme IP-camera’s met live toezicht en haarscherpe beveiliging!
Minimalistische behuizing
De nieuwe Fritzboxen krijgen een minimalistisch ontwerp en kenmerken zich doordat er maar één knop en één ledlampje op zitten. Aan de achterkant worden de kabels gebundeld en via een opening aan de onderzijde naar buiten geleid. Gebruikers kunnen de router rechtop neerzetten of aan de muur bevestigen. De geïntegreerde wandbevestiging maakt gebruik van dezelfde boorgaten als bijvoorbeeld de Fritzbox 7590.

Glasvezel en DSL
De Fritzbox DSL/Fiber 7-90 werkt met de veelgebruikte glasvezeltechnieken Gigabit Passive Optical Network (GPON) met 2,5 Gbit/s en Active Optical Network (AON) met 1 Gbit/s. Via DSL zijn snelheden tot 300 Mbit/s mogelijk.
Voor wifi noemt Fritz een opgetelde theoretische bruto-overdrachtssnelheid van maximaal 12,2 Gbit/s. Op zowel 6 als 5 GHz haalt de router maximaal 5760 Mbit/s en op de 2,4GHz-band 690 Mbit/s. Alleen op de 5GHz-band maakt de router gebruik van vier MIMO-streams. Ten opzichte van de FRITZ!Box 5690 Pro is de overdrachtssnelheid op 6 GHz daardoor gehalveerd. Het topmodel haalt daar met vier MIMO-streams en een kanaalbreedte van 320 MHz het maximum van 11,520 Mbit/s.
Ethernet en aansluitingen
Wat de bekabelde verbindingen betreft, moet de nieuwe Fritzbox DSL/Fiber 7-90 het zonder 10Gbit/s-ethernet stellen. Er zijn twee aansluitingen van 2,5 Gbit/s en twee van 1 Gbit/s aanwezig. Een van de twee 2,5Gbit/s-poorten kan ook als WAN-aansluiting (Wide Area Network) worden gebruikt, mocht de router met een extern modem worden verbonden.
Zoals gebruikelijk is er een DECT-basisstation (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) voor draadloze telefoons aanwezig, evenals een USB-aansluiting voor printers of opslagmedia. Welke USB-snelheid wordt ondersteund, heeft Fritz nog niet bekendgemaakt.
Altijd de laatste trends in netwerken volgen?
Speciale editie: Je gegevens veilig in de Europese Cloud
- Bescherm je digitale gegevens: ontdek veilige alternatieven voor Amerikaanse clouds
- Meer grip op je data! Leer hoe je bestanden zelf kunt opslaan, versleutelen en back-uppen
- Ontdek Europese alternatieven voor cloud, Office en AI, zonder onnodige afhankelijkheid
Lees c’t nu tijdelijk al vanaf 5,99 per maand
- Onbeperkt toegang tot ct.nl
- Exclusieve thema-nieuwsbrieven over AI, security, netwerken en development
- Eenvoudig op te zeggen
Smarthome met DECT ULE en Zigbee
Ook op het gebied van smarthome heeft de nieuwe Fritzbox het nodige te bieden. Slimme apparaten in huis kunnen via DECT ULE (Ultra Low Energy) en Zigbee rechtstreeks met de router worden verbonden, waardoor een aparte hub in veel gevallen niet nodig is. Opvallend is wel dat Fritz met geen woord rept over ondersteuning voor Matter. Bij de Fritzbox 5690 Pro wordt deze standaard voor smarthome wel genoemd.
Presentatie op IFA
De Fritzbox DSL/Fiber 7-90 is deze week te zien op de IFA-beurs in Berlijn. Daar wil Fritz ook de eerder aangekondigde Fritz-Repeater 6700 Pro met ondersteuning voor Wi-Fi 7, de mobiele Fritzbox 6835 5G en andere producten presenteren. Zoals altijd geldt: het kan nog maanden duren voordat de producten daadwerkelijk op de markt verschijnen. Prijzen zijn vooralsnog niet bekend.
Tip
Download het e-book en krijg direct inzicht in de stappen die jouw organisatie moet zetten.
Praat mee