c’t 01-02/2026
VPN-diensten veilig en privé?
Cover van

Wi-Fi 8 wordt stabieler en zal minder vaak uitvallen, maar de ontwikkelaars van de standaard hebben nog meer in petto: Ambient Power moet in sommige apparaten de accu vervangen en nieuwe encryptie moet wifi kwantumveilig maken.

Lees verder na de advertentie

Wifi boven Ethernet

De IEEE-werkgroepen voor netwerktechnologie (IEEE 802) hebben in juli 2025 hun reguliere bijeenkomst naar het einde van de maand verplaatst. Zo konden de deelnemers van gedachten wisselen met de deelnemers aan de parallel lopende IETF-bijeenkomst (Internet Engineering Taskforce), bijvoorbeeld over raakvlakken tussen Time Sensitive Networking (TSN, IEEE 802.1) en IETF’s Deterministic Networking (DetNet).

Van de 1036 IEEE-deelnemers hadden 603 voornamelijk Wi-Fi IEEE 802.11 op hun agenda staan. Dat geeft duidelijk aan dat het lokale draadloze netwerk, ook bekend als wifi, voor netwerken het belangrijkste onderwerp was. Daarna volgde de Ethernet-groep (IEEE 802.3) met 265 deelnemers. De rest was verdeeld over 88 bij Wireless Specialty Networks (IEEE 802.15), 64 bij Architecture (IEEE 802.1), 7 bij Radio Co-existence (IEEE 802.19), 5 bij Radio Regulation (IEEE 802.18) en 4 bij Vertical Applications (IEEE 802.24).

Een belangrijk onderwerp was de verdere ontwikkeling van Wi-Fi 8 voor stabielere en storings­vrije draadloze verbindingen. Mogelijk worden al vanaf de zomer van 2027 of eerder producten op basis van een ontwerpstandaard op de markt gebracht.

Nieuwe poging bij 60 GHz

Ook buiten de massamarkt creëert de Wi-Fi-werkgroep IEEE 802.11 nieuwe oplossingen. Zo probeert het Integrated Millimeter Wave-project P802.11bq eindelijk de licentievrije 60GHz-band (in Europa 57 tot 71 GHz) tot leven te wekken. Waar WiGig-wifi 802.11ad en zijn opvolger 11ay alles vernieuwden, maar op een mislukking uitliepen, moet 11bq zo min mogelijk aan het wifi-protocol veranderen. Het idee is om 11bq als een soort parallelspoor te gebruiken naast de lagere frequentie­banden en deze te ontlasten van hoogvolume dataverkeer bij verbindingen in dezelfde ruimte (offloading) zeg maar ruimtelijke multi-link-operatie (MLO) in het spectrum, bijvoorbeeld voor VR-brillen.

De groep bevindt zich nog in een zeer vroeg stadium, hoewel IEEE 802.11bb, ook bekend als Li-Fi of Visual Light Communication (VLC), laat zien hoe klassieke wifi met behulp van een slanke norm naar een andere frequentieband (in dit geval zichtbaar licht) kan worden verplaatst. Met IEEE P802.11br (Enhanced Light Communication) zijn de ontwikkelaars ook begonnen met het werk aan een opvolger van 11bb.

Acculoze wifi

Even spannend is het werk aan IEEE P802.11bp (Ambient Power, AMP). Het project heeft zich ten doel gesteld om acculoze wifi te realiseren door middel van energy harvesting. Sommige AMP-apparaten moeten energie halen uit foto­voltaïsche energie, trillingen enzovoort, maar kunnen dan niet permanent online zijn. Waar dat nodig is, moet het zend­signaal van de basis hen draadloos van energie voorzien. Dat wordt echter als lastig beschouwd, omdat het padverlies van een radiosignaal toeneemt met de frequentie en de afstand.

Veel deelnemers verwachten dan ook dat deze AMP-variant afhankelijk zal zijn van frequenties onder één gigahertz. In de oorspronkelijke 2,4GHz wifi-band zou het al aanzienlijk moeilijker worden om zinvolle hoeveelheden energie over te dragen. Sommigen overwegen ook om clients te gebruiken om energie naar naburige AMP-apparaten te sturen.

Als eerste AMP-toepassing zou wifi Near Field Communication (NFC) kunnen vervangen. Een ander voorstel is om het RFID-protocol te integreren, zodat access­points, smartphones en tablets in de toekomst ook RFID-tags kunnen scannen. Zo volgt 802.11 het voorbeeld van Ethernet, dat alle andere bekabelde netwerktech­nieken naar de achtergrond heeft verdrongen.

Kwantumveilige wifi

Om wifi voor te bereiden op toekomstige bedreigingen van de huidige versleutelingsmethoden, besloot de groep op de laatste dag om een project voor kwantumcomputerbestendige cryptografie op te zetten.

Naar verwachting zal IEEE P802.11bt bijvoorbeeld versleutelings-, authenticatie- en sleutel-uitwisselings­methoden bevatten die worden aanbevolen door de Amerikaanse normalisatie-instantie NIST.

Naar verwachting zal de fabrikantenvereniging Wi-Fi Alliance deze nieuwe methoden op de markt brengen als WPA4. Hopelijk lukt het dan meteen om oude en nieuwe versleuteling gemengd te gebruiken. Al bij de overstap van WPA2 naar WPA3 had de industrie het verprutst om een overgangsmodus zo te implementeren dat nieuwe en oude versleutelingsprocedures probleemloos parallel in hetzelfde netwerk konden draaien.

Ironisch genoeg moest vanwege gebrekkige clients zelfs de IEEE 802.11-conferentie worden voorzien van aparte netwerken voor WPA2 en WPA3. Een toekomstige WPA4 zou ook de IEEE 802.11bh wifi-uitbreidingen voor willekeurig ge­­kozen MAC-adressen en de nog in ontwikkeling zijnde IEEE P802.11bi voor verbeterde privacy­bescherming kunnen bundelen.

Meer anonimiteit

Besturingssysteem-ontwikkelaars zijn al geruime tijd geleden overgestapt op het beschermen van gebruikers door willekeurige MAC-adressen te kiezen. Dit mechanisme heeft in IEEE 802.11bh een stabiele vorm gekregen. In plaats van steeds hetzelfde adres te gebruiken in elk wifi-netwerk en onderweg bij het zoeken naar bekende netwerken, beschrijft de norm hoe apparaten uit een bepaald bereik (Locally Administered Addresses) willekeurig ingestelde waarden kunnen gebruiken om het volgen te bemoeilijken. Dergelijke adressen zijn in hexadecimale weergave te herkennen aan het feit dat in de achterste helft van de eerste byte de waarde 2, 6, A of E staat (bijvoorbeeld xA:xx:xx:xx:xx:xx).

IEEE P802.11bi is gericht tegen diepgaandere aanvallen: door de manier waarop een apparaat bijvoorbeeld terugkoppelende schuifregisters bij scrambling initieert of onversleutelde volgnummers in wifi-frames voortzet, kan het ondanks een wisselend MAC-adres identificeerbaar zijn. Het voorstel om het zendvermogen willekeurig te laten fluctueren om de afstand tussen de basis en het apparaat te verhullen, ging de deelnemers van P802.11bi echter te ver, omdat een lager zendvermogen lagere datasnelheden veroorzaakt.

Conclusie

Wifi blijft zich ontwikkelen: Wi-Fi 8 zal zijn betrouwbaarheid verbeteren met verschillende uitbreidingen. De optie 802.11bq voor de tot nu toe ongebruikte 60GHz-band biedt een parallelle baan met hoge doorvoersnelheid voor korte-afstandsverbindingen, bijvoorbeeld voor altijd vloeiende beelden met hoge resolutie in VR-brillen. De overstap naar kwantumveilige encryptie met 802.11bh in WPA4 lijkt op den duur onvermijdelijk. 

Inspiratie in je mailbox

Blijf bij op IT-gebied en verbreed je expertise. Ontvang elke week artikelen over de laatste tech-ontwikkelingen, toepassingen, nieuwe hard- en software én ontvang tips en aanbiedingen.

Loginmenu afsluiten